By: Kristo Ausmees

7. oktoober 2009

Eesnääre ja meeste tervis

eesnääre ja meeste tervis

Pilt:dkfz-heidelberg.de

Viimastel aastatel teadvustatakse maailmas meestele üha rohkem, kui vajalik on enda tervise jälgimine ja kontrollimine.

Seejuures leiab üha laialdasemat kajastamist ka eesnääre ja selle organiga seonduvad haigused. On ka põhjust – näiteks eesnäärme kasvaja on viimaste kümnenditega tõusnud üheks tõsisemaks meditsiiniliseks probleemiks skandinaavia ja afroameeriklastest meeste hulgas.

15 grammi kudet – kuidas see meid mõjutab

Esimest korda kirjeldati eesnääret 350 aastat enne Kristust. Võib arvata, et juba siis elas palju mehi, kellele alakõhus paiknev pisike nääre suuri probleeme tekitas. Pika inimkonna ajaloo vältel on eesnäärme haigusi proovitud ravida väga erinevate meetoditega, tänapäevased diagnoosimis- ja ravimeetodid on siiski välja kujunenud alles viimaste aastakümnete jooksul, eelkõige tänu meditsiiniliste diagnostika võimaluste täiendumisele.Sagedasemad eesnäärme haigused on eesnäärme põletik, healoomuline suurenemine ja pahaloomuline kasvaja. Kuigi need haigused on erineva tekkemehhanismi ja kuluga, esineb kõigil ühe olulise kaebusena sagenenud urineerimine, millele lisanduvad pakitsustunne alakõhus ja uriinijoa katkendlikkus ning tugevuse vähenemine. Enamasti on need ka kaebused, mis mehe arsti juurde toovad. Eesnääre kaalub noorel mehel keskmiselt 15-20 grammi, suurenedes küll elu jooksul, drastilisematel juhtudel 3-5 korda. Kuid siiski on see imeväike osa keskmise mehe kehamassist. Olenemata sellest mõjutab eesnääre meeste tervist suurema osa elust.

Mehed peaksid tähelepanelikud olema

Seksuaalelu tipp-perioodil kuni 45. eluaastani on noorte meeste põhihaiguseks põletikuline prostatiit. Eestis põeb seda haigust uuringute alusel umbes 10-15% meestest, tegelik haigestunute arv võib oletuslikult olla veelgi suurem. Olulisim riskifaktor on siinne niiske, pime ja külm kliima, mis põhjustab teatavasti probleeme ka hingamisteedes.

Pidevad terviseprobleemid tekitavad stressi ja väsimust, see toob kaasa suhteprobleemid ja elukvaliteedi languse. Kindlasti on eesnäärme põletiku riskiteguriks ka eelnevalt diagnoosimata ja ravimata suguhaigused nii meestel endal kui ka nende seksuaalpartneritel.Eesnäärme põletike peamisteks tunnusteks on peale urineerimihäirete haiguse varases staadiumis valu või ebamugavustunne kubeme ja munandite piirkonnas ning kaebuste vahelduv esinemine. Haiguse süvenedes kaebuste esinemine sageneb, lisanduvad ka valud alaseljas ja seksuaalhäired, sh. enneaegne seemnepurse.

Ka keskealistel Eesti meestel esineb eesnäärme põletikke, kuid selles vanuses muutub tähtsaimaks riskifaktoriks eesnäärme healoomuline suurenemine. Vähemalt pooltel üle 50. aastastest meestest on eesnäärme kude suurenenud ja protsent tõuseb võrdeliselt vanuse suurenemisega. Eesnäärme healoomulise suurenemise olulisemateks riskifaktoriteks on vanus, vähenenud seksuaalne aktiivus ja meessuguhormoonide tase veres. On tähtis teada, et tänapäeval on olemas ka efektiivsed ravimid, mis vähendavad urineerimisvaevusi juba paari nädala tarvitamise järel.Pahaloomulisi eesnäärme kasvajaid esineb kogu maailmas järjest rohkem ja ka üha noorematel meestel.

Tähtsamateks riskifaktoriteks on vanus, ülekaalulisus, geograafiline paiknemine (eelkõige Ameerika Ühendriigid, Kanada ja Skandinaavia riigid) ning varasem eesnäärme või rinnavähi esinemine perekonnas. Alates 50. eluaastast peaks iga mees käima vähemalt korra aastas uroloogi või meestearsti juures oma eesnäärme tervist kontrollimas. Kui teha selles vanuses mehel veretestid ja ultraheli uuring, saab nende alusel hinnata, milline on risk haigestuda eesnäärme haigustesse edaspidi elu jooksul. Näiteks eesnäärme kasvajat saab diagnoosida viis aastat enne seda, kui see tervise seisundit mõjutama hakkab ja eluohtlikuks muutub. Erinevate uuringute alusel on leitud, et mehed jõuavad oma hädadega arsti juurde alles paari aastase kannatamise järel. Samas on selge, et haiguse varases staadiumis on ravi tulemused paremad, mitu aastat kestnud haiguse puhul muutub ravi aga järjest keerukamaks ja vähemtõhusaks. Varase haiguse avastamise tõttu ei sure paljud mehed kasvaja tõttu, vaid elavad koos sellega veel pikki aastaid.