Ülekaal ja metaboolne sündroom

Metaboolne sündroom on kompleksne ainevahetushäire, mis suurendab mitmekordselt südamehaiguste, insuldi ja suhkrutõve tekkeriski.

Kõigest ühe haiglusliku seisundi olemasolu – kõrge vererõhk, veresuhkur, kolesterool või suurenenud vööümbermõõt – ei tähenda küll metaboolset sündroomi, kuid kõik need parameetrid suurendavad tõsise haiguse väljakujunemise ohtu. Kui Teil esineb kombineerituna rohkem kui üks mainitud patoloogiatest, on oht veelgi suurem.

Peamised riskifaktorid on vanus (risk ja esinemus kasvab vanuse suurenedes), rass, ülekaal ja kõrge kehamassiindeks ning geneetiline eelsoodumus (ülekaalulisus perekonnas).

Peamised põhjused on ülekaalulisus ning vähene füüsiline aktiivus.

Peamised kaebused on ülekaal ja rasvumine, kõrge vererõhk, halb enesetunne, energia ja jõudluse langus ning meeleoluhäired.

Uuringutena on kasutusel pikkuse ja kaalu ehk kehamassiindeksi mõõtmine, vererõhu mõõtmine ning erinevate vere parameetrite mõõtmine.

Ravi eesmärgiks on metaboolset sündroomi põhjustavate faktorite korrigeerimine (kaalu vähendamine, füüsilise aktiivsuse tõstmine, toitumise korrigeerimine, elustiili muutmine).