Ülekaal ja metaboolne sündroom

Metaboolne sündroom on kompleksne ainevahetushäire, mille avaldumine suurendab mitmekordselt südamehaiguste, insuldi ja suhkrutõve haigestumise riski.

Kõigest ühe haiglusliku seisundi olemasolu - kõrgenenud vererõhk, veresuhkru või kolesterooli tase, suurenenud vööümbermõõt – ei tähenda koheselt metaboolset sündroomi, kuid kõik need parameetrid suurendavad tõsise haiguse väljakujunemise ohtu. Kui Teil esineb kombineerituna rohkem kui üks mainitud patoloogiatest, on oht veelgi suurem.

Peamised riskifaktorid on vanus, valge rass, ülekaal ja kõrge kehamassiindeks ning geneetiline eelsoodumus (ülekaalulisus perekonnas).

Peamised põhjused on ülekaalulisus ning vähene füüsiline aktiivus.

Peamised kaebused on ülekaal ja rasvumine, kõrge vererõhk, halb enesetunne, energia ja jõudluse langus ning meeleoluhäired.

Uuringutena on kasutusel pikkuse ja kaalu ehk kehamassiindeksi mõõtmine, vererõhu mõõtmine ning erinevate vere parameetrite mõõtmine.

Ravi eesmärgiks on metaboolset sündroomi põhjustavate faktorite korrigeerimine (kaalu vähendamine, füüsilise aktiivsuse tõstmine, toitumise korrigeerimine, elustiili muutmine).